Utskrift från Malmö universitets webbplats www.mah.se

Exempel på praktikplatser

På denna sidan hittar du ett urval av de företag och organisationer som tagit emot studenter från K3 som praktikanter. Scrolla ner på sidan för att hitta exempel på praktikplatser för just ditt program.

Grafisk design

SVT Design - Sveriges Television http://svtdesign.se/
AGI Publishing House AB https://signprint.se/
Länge Leve http://langeleve.se/
Thorn Creative Agency http://www.thorncreativeagency.se/
IKEA Communications AB https://www.ikea.com/
Kollo AB http://kollo.se/en/
Duni AB https://www.duni.com/
Hemma http://hemma.com/
South communication AB http://south.nu/
Ink n Art Produktionsbyrå AB https://inknart.se/
Jennie-Ellen https://jennie-ellen.com/
Relevans Strategi & Kommunikation http://www.relevans.net/
Basunera https://basunera.com/
Amore Brand Identity Studios http://www.amore.se/
Humblebee https://www.humblebee.se/
Moi Moi http://moimoi.se/
NODE Oslo A/S http://nodeoslo.com/
Form/Design Center http://www.formdesigncenter.com/
Spektra Design https://spektradesign.se/
Wasabi Web AB https://wasabiweb.se/en/
Few Agency https://www.fewagency.se/
Infab Kommunikation AB https://infab.nu/
Creative by Us https://www.creativebyus.se/
Chimney Group https://www.chimneygroup.com/
Great Agency https://www.greatagency.se/
Sting Reklambyrå http://www.stng.se/
Futency AB http://www.futency.se/
I.D Komunikation AB https://idkommunikation.com/

Medie- och kommunikationsvetenskap

Talkative http://talkative.se/
Mittuniversitetet https://www.miun.se/
Eminent https://eminentreklambyra.se/
SIDA https://www.sida.se
BIMobject https://www.bimobject.com/en-us
ML Display https://mldisplay.se/
Skånesport.se https://skanesport.se/
Sveriges Radio P3 https://sverigesradio.se/p3
Universal Music http://universalmusic.se/
Blekingesport http://www.blt.se/sporten/
HSB Malmö https://www.hsb.se/malmo/
Malmö Universitet kommunikationsavdelningen http://www.mau.se
Kärnhuset AB http://www.karnhuset.net/
Milk https://milk.se/
Egmont Publishing https://www.egmont.com/se/
LundLund https://www.lundlund.com/
Trelleborg Museer https://www.trelleborg.se/sv/uppleva-gora/kultur/trelleborgs-museum/
Markenvard http://www.markenvard.com/
River Cresco https://www.river.se/
Karlshamns Tursitbyrå http://www.karlshamn.se/VisitKarlshamn/Turistcenter/Om-turistcenter/
Vass PR http://vassproductions.com/
Andréasson Public Relations http://www.andreassonpr.se/en/
Chapter 2 Agency http://www.chapter2agency.com/
Altitude Meetings https://altitudemeetings.se/
Rossana Mariano PR https://www.rmpr.se/
Drivhuset http://www.drivhuset.se/
LTH Lunds Tekniska Högskola http://www.lth.se/
Gullers Grupp https://gullers.se/
Findus Sverige AB https://www.findus.se/
Göteborgs Stads Kulturförvaltning https://goteborg.se
Stadsbiblioteket Malmö Stad https://malmo.se/
Swedish Fashion Council http://www.swedishfashioncouncil.se/
Gents https://www.gents.se/
Amnesty International https://www.amnesty.org/en/
Blinka Blå https://www.blinkabla.se/

 

Interaction Design

Topp http://www.topp.se/
HiQ https://www.hiq.se/en/
Kan AB http://www.kan.se/
Tetra Pak https://www.tetrapak.com/se
Visma https://www.visma.se/
Cybercom Group https://www.cybercom.com/
Jayway https://www.jayway.com/
Bombina Bombast http://www.bombinabombast.se/
Do-fi http://www.do-fi.se/site/
Crunchfish AB https://www.crunchfish.com/
Knowit https://www.knowit.se/
CDON http://www.cdon.se
Talkative AB http://talkative.se/
Infotiv Technology Development AB https://www.infotiv.se
inUse Malmö https://www.inuse.se/
Tapper Geist AB http://tappergeist.se/
Whitespace AB https://whitespace.se/en/welcome-to-whitespace/
Axis AB https://www.axis.com/sv-se
Itch https://www.itch.co/
Massive Entertainment https://www.massive.se/
APSIS International AB https://www.apsis.com
ÅF Consult http://www.afconsult.com/sv/
Connectitude https://connectitude.se/
IKEA http://www.ikea.se
Intervaro https://intervaro.se/

Produktdesign

HAY https://hay.dk/en
Mats Theselius AB http://www.theselius.com/
RumRum https://www.rumrum.se/
Green Furniture Concept https://greenfc.com/
Nopicninc  https://www.nopicnic.com/
Lisa Hilland http://www.lisahilland.com/
Anatomic Studio  http://www.anatomic-studios.com/
Värmlands Museum https://varmlandsmuseum.se/
Crescent Boats AB http://crescent-boats.se/
Tretorn https://se.tretorn.com/
Sigma https://sigma.se/
Betong Design http://www.betongdesign.se
IDEAS ab http://ideas.se/en/
Future Eyewear group Sweden https://www.future.se/
Wild Design https://wilddesign.de/en/
Glen Baghurst https://www.glenbaghurst.com/
Media Evolution City http://www.mediaevolutioncity.se/

Visuell kommunikation

Media Evolution http://www.mediaevolutioncity.se/
Masscreation Reklambyrå Stockholm AB https://masscreation.se/
Addemotion http://addemotion.se/
Reach for Change http://reachforchange.org/en/
Rymd Reklambyrå https://www.rymdreklam.com/
Block Zero https://blockzero.se/
Bloodyhoney https://www.bloodyhoney.se/
Bästa Kompisar AB http://bastakompisar.se/
Österlenmagasinet http://www.osterlenmagasinet.se/
Malmö Stad http://www.malmo.se
Colibri Gruppen http://www.colibrigruppen.se/
Monki https://www.monki.com
Fotograf Carl-Magnus http://carlmagnus.com/
Rethink http://www.rethinklab.se/
Koanuka Films & Marketing https://www.koanuka.com/
Senast uppdaterad av Amanda Malmquist