Utskrift från Malmö högskolas webbplats www.mah.se

Samverkan

Nytt för 2012

Från och med januari 2012 har Institutionen för språk, migration och samhälle (SMS) upphört. Verksamheten fortsätter dock och har flyttats till institutioner/motsvarande inom Fakulteten för kultur och samhälle. OBS! Samtliga utbildningar och forskningsprojekt fortsätter.

Ämnena har delats upp och har flyttats enligt följande:
• arbetsvetenskap har flyttat till Institutionen för urbana studier (US)
• engelsk språkvetenskap, Language Editing Group och Academic Writing har flyttat till Centrum för kompetensbreddning (CKB)
• engelsk litteraturvetenskap, Cultural Studies och litteraturvetenskap har flyttat till Institutionen för konst, kultur och kommunikation (K3)
• internationell migration och etniska relationer (IMER) och Kaukasusstudier har flyttat till Institutionen för globala politiska studier (GPS)

Utbildningar och forskningsprojekt kommer i princip att följa med sina ämnen. Mångfaldsprogrammet har flyttat till GPS och ett samarbete kommer att ske med US kring utbildningen. English Studies har sedan årsskiftet sin hemvist på K3 men sker i samarbete med CKB.

Information kommer att flyttas från den nuvarande platsen i webbstrukturen och finnas på respektive institutions hemsida inom kort och SMS webbsida kommer att upphöra. För dig som är nyfiken på de aktuella kurserna och uppdragsutbildningarna finner du en beskrivning här nedan! 


Möllevångstorget

Aktuell uppdragsutbildningar

Socialt entreprenörskap
Arbetar ni med mångfald men känner er osäkra? Vill ni förändra er organisation?
Vill ni ha fler innovativa medarbetare? Vill ni utveckla färdigheter och förmågor för att skapa social förändring? Vill ni stärka ert sociala entreprenörskap och ansvar?

Under kursen utvecklar du färdigheter och förmågor för att skapa social förändring genom att stärka det sociala entreprenörskapet

Migration och mångfald
En baskurs som behandlar såväl teoretiska som praktiska frågeställningar om migration och mångfald.

Mångfaldsledning som verktyg för organisationsförändring
En kurs där vi fördjupar oss i hur organisationer fungerar och kan arbeta med mångfald.

Coachning som verktyg för kulturmöten
En kurs där vi lär oss hur ett coachande förhållningssätt är ett tydligt verktyg för att hantera kulturmöten.

Det mångreligiösa Sverige
En kurs som behandlar frågeställningar om hur vi bemöter olika religioner i organisationens vardag.

Övriga uppdrag

Vi samarbetar även med olika statliga och kommunala organ genom att exempelvis utföra utvärderings- och utredningsuppdrag samt examens- och projektarbeten.