– Jag valde att göra min praktik utomlands eftersom jag är intresserad av att resa och eftersom jag tycker om att träffa människor. Dessutom ville jag förbättra min engelska och jag tyckte att det var kul att kunna jämföra sjukvården i Australien med sjukvården här, säger Emma Sjöberg.
Under vårterminen 2004 gjorde hon sin praktik på Malmö högskolas Sjuksköterskeutbildningen på två sjukhus i Sydney.
 |
Emma Sjöberg
|
Emma Sjöberg upptäckte att sjukvården i Australien är mer hierarkisk än den är i Sverige.
– De fokuserar på grader och som studenter var vi lägst. De har olika färger på uniformerna som ska visa vilken erfarenhet och grad en person har. I Sverige arbetar vi som ett team, i Australien ger de order neråt, säger hon.
I Australien finns inte undersköterskor, utan sjuksköterskorna gör undersköterskornas arbete också. Det gör att sjuksköterskorna kommer närmre patienterna och det tycker Emma Sjöberg är positivt.
Andra skillnader var svårare att förstå.
– I Australien köper sjukvårdspersonalen sina egna uniformer och de tvättar dem själva. De kom i uniformerna på morgonen och gick hem i dem på kvällen. Det skulle vi aldrig göra i Sverige eftersom det inte är hygieniskt, säger Emma Sjöberg.
Hon gjorde praktikresan till Australien under den sista terminen på sjuksköterskeutbildningen på Malmö högskola. Nu arbetar hon på Universitetssjukhuset MAS.
Två olika sjukhusEmma Sjöberg reste tillsammans med klasskompisen Hillevi Hallgren, och de praktiserade på två sjukhus i Sydney. Först var de tre veckor på ett privat sjukhus, och sedan sex veckor på ett offentligt sjukhus.
– Jag trivdes inte på det privata sjukhuset. Det var en ny person som skulle ta hand om oss varje dag och det hände att den personen glömde bort oss. Det gjorde i och för sig att vi tvingades ta för oss och fråga alla om hjälp, säger hon.
På det offentliga sjukhuset var det annorlunda. Där fanns en person från universitetet som tog hand om praktikanterna.
– Sista timmen varje dag hade han genomgång med oss. Vi kunde fråga honom om allt och han hade tid för oss. Det gjorde det kul att praktisera där, säger hon.
Det enda språkproblemet som uppstod under praktiken var några förkortningar som Emma Sjöberg inte förstod i början.
Liknande utbildning
Emma Sjöberg och Hillevi Hallgren gick på några föreläsningar och seminarier på universitetet som de var kopplade till, Australian Catholic University (ACU) i Sydney.
– Vi hade redan läst det de läste men vi deltog ändå lite i undervisningen eftersom vi ville får en uppfattning om deras skolsystem. Det verkade vara hög klass på undervisningen och den liknade undervisningen i Sverige, säger hon.
Överhuvudtaget tycker Emma Sjöberg att det finns fler likheter än skillnader mellan Sverige och Australien.
– Det mesta är som det är här. Vi lyssnar på samma musik och skrattar åt samma skämt. Vi passade bra in där. Det som skiljer sig åt är klimatet. De har en utomhuskultur och allt görs utomhus, säger hon.
Praktik i Storbritannien
Emma Sjöberg och Hillevi Hallgren gjorde en liknande praktikresa under andra läsåret på sjuksköterskeutbildningen. Då var de i Storbritannien under tre månader och praktiserade på ett sjukhus i Newcastle.
– Sjukvården i Storbritannien och Australien liknar varandra på många sätt. Det som skiljer är att det inte finns lika många privata sjukhus i Storbritannien som i Australien, säger hon.
Hon säger att hon har fått två reaktioner från omgivningen på att hon har valt att praktisera utomlands. Dels tycker de hon har pratat med att det är spännande, dels undrar de om hon inte kommer efter när hon inte har praktiserat i Sverige.
– I Sverige får man lära sig att ta blodprov och att sätta venkatetrar när man praktiserar. Det får man inte i Storbritannien eller Australien eftersom det är läkarna som gör det där. Det tar ett par veckor att lära sig och det var inget problem för mig att lära mig det när jag började arbeta i Sverige, säger hon.
Sök studiemedel i tidEmma Sjöbergs tips till andra som ska åka utomlands och studera eller praktisera är att söka studiemedel i tid.
– CSN är struliga. Jag fick inte hela studiemedlet förrän jag redan var på plats i Sydney, säger hon.
Hon tycker inte att det var svårt att få pengarna att räcka till. Hon upplevde att det var en aning billigare i Australien än i Sverige.
Enligt Emma Sjöberg finns det alltid något för alla att göra i Sydney, oavsett om man föredrar sport, kultur eller nattliv. Under tiden i Australien hann hon också med att resa runt i andra delar av landet. Hon besökte Perth, Alice Springs och Korallrevet.
– Det var toppen. Australien har en otroligt skiftande natur och jag tog foton som ser ut som typiska vykort, säger hon.
Hon vill gärna åka tillbaka till Australien. Hon säger att australiensare är öppna och hjälpsamma människor.
– Jag rekommenderar alla att åka utomlands. Man ska inte vara rädd för att ge sig iväg. Jag har blivit mer öppen och mer flexibel av mina resor. Det är inte mycket som skrämmer mig nu, säger hon.
I framtiden vill Emma Sjöberg arbeta utomlands igen. Hennes nuvarande vikariat tar slut julen 2005, och därefter tycker hon att det kan vara lagom att åka iväg igen. Men då tar hon antagligen, förutom Hillevi Hallgren, även med sig pojkvännen som hon träffade när hon praktiserade i Storbritannien.