MAH Logo

Utskrift från Malmö högskolas webbplats www.mah.se

Hög röst och pengar kan avgöra valet

2012-10-31

USA är så polariserat att kompromisser omöjliggörs. Rika och högljudda får mest utrymme och gränsen för hur mycket pengar som får pumpas in i valkampanjerna har slopats.
Susan Jackson, doktor i statsvetenskap vid Malmö högskola, ser flera oroande tendenser i årets amerikanska presidentval.

vita huset

Maktens boning.
Foto flickr.com/Mark Skrobola

Susan Jackson vet lika lite som någon annan hur utgången blir nästa tisdag, då amerikanerna lägger sina röster. Alla opinionsmätningar ligger inom felmarginalen på plus minus tre procent.

– Om en då har 52 procent av rösterna, den andra 49… Det kan kastas om totalt, säger Susan Jackson.

De republikaner som är mest åt höger, Tea Party-rörelsen, är de som hörs mest, konstaterar Jackson. De gör det dessutom omöjligt också för demokrater som ligger mer mot mitten att kompromissa. Det högljudda premieras sedan i pressen, säger Jackson. USA saknar tillräckligt oberoende massmedier, och pressen är dålig på att se bakom politiska utspel.

– När Romney säger ”jag ska fixa så och så många jobb” ifrågasätts det inte. Och om Romney och Obama skulle vara överens i en fråga reagerar media med ”jaha, vad bra” och släpper det - när det i stället borde granska vad dessa frågor faktiskt betyder och om de är rätt väg att gå.

Fritt fram att sponsra
För två år sedan avgjorde högsta domstolen i USA att företag och fackföreningar fritt får ge ekonomiskt stöd till presidentkandidaternas kampanjer. Allt för att ”säkra yttrandefriheten”. Alltså spenderar industritoppar med flera enorma mängder pengar, konstaterar Susan Jackson, och det kan spela långt större roll för valutgången än det borde få göra. Hon vänder sig också mot systemet med det så kallade elektorskollegiet - en mycket snårig del av valsystemet, som innebär att den presidentkandidat som får flest röster av folket faktiskt kan stå som förlorare i slutänden ändå.

– Tre gånger har det hänt tidigare att den som fått flest av folkets röster förlorat för att motståndaren fått flest elektorsröster. 1876, 1888 och 2000 hände det, och det verkar vara möjligt att det blir så för Obama nu. Då ser ju halva landet det som att det sitter en illegitim president på posten.

Vädrets makter kan spela in
I slutänden kanske det ändå är något så totalt opolitiskt som orkanen ”Sandy” som avgör. I skrivande stund rasar hon över östkusten, och om det inte bedarrat till valdagen den 6 november kanske folk inte ens kan ta sig till vallokalen. Och Jackson veterligen kommer ingen force majeure att kunna hävdas för att få rösta vid annat tillfälle.

– Historiskt vet vi att folk stannar hemma vid alltför dåligt väder. En röstare med måttligt politiskt intresse kanske stannar inne. Men det är mindre sannolikt att en högljudd anhängare till Tea Party-rörelsen gör det.

Text: Erika Svantesson

Senast uppdaterad av Ivan Zivkovic