Utskrift från Malmö högskolas webbplats www.mah.se

Sök- och skrivhjälp

Söka information

Kort sökguide ger dig tips och råd när du söker information - Var ska jag börja söka? Hur hittar jag artiklar i fulltext? Vad är en vetenskaplig artikel?

Kort sökguideBehöver du mer hjälp är du välkommen att ställa en fråga till oss via mail eller chatt, eller titta förbi bibliotekets informationsdisk.

I samband med att du skriver uppsats eller examensarbete kan du boka tid för handledning i informationssökning. Tillsammans med en bibliotekarie får du hjälp med att hitta lämpliga sökord och välja bland databaserna.
Läs mer om handledning i informationssökning

Stöd för dig med läs- och skrivsvårigheter

På biblioteken och Studietorget Kranen finns det tillgång till anpassade datorer med bland annat förstoringsprogram, talsyntes och rättstavningsprogram. Vi hjälper dig också med att låna kurslitteratur som talböcker.
Läs mer om vilken hjälp du kan få om du har svårt att läsa och skriva

StudieverkstadenSkriva

I Studieverkstaden, som finns i Orkanenbiblioteket, kan du få hjälp med text och språk på både engelska och svenska. Frågorna kan gälla allt från en mindre inlämningsuppgift, en lång uppsats till en muntlig presentation som ska hållas inför andra. Du kan också diskutera uppgiftsbeskrivningar eller kommentarer som du har fått av din handledare/lärare.

Referenser och litteraturlista

Referenser och litteraturlistaAtt hantera referenser är inte det lättaste! Skriver du uppsats, avhandling, artikel eller något annat kan det vara en bra idé att använda programmet RefWorks för att samla och skriva dina referenser. Läs mer om RefWorks och referenshantering

Läs mer om hur du refererar till och citerar andras texter

Klipp och klistra! I LIBRIS, den nationella bibliotekskatalogen, finns möjligheten att snabbt skapa en referens i någon av de vanligaste standarderna. Sök upp boken och välj ”Skapa referens”.